„РАЦИОНАЛИЗАЦИИ“ В ПРЕСТЪПНА ПОСОКА
Технологията не е никак сложна и поради това е достъпна и за хора, които не са имали много имане-даване с електротехниката. Крадецът на електроенергия „се включва“ в електрическата мрежа, така че употребяваната електроенергия да не се отчита от неговия електромер. Или поне не цялата. Това се постига по най-различни начини.
Операцията се извършва най-често за по-голяма сигурност и „секретност“ от самите граждани, осенени от идеята да „пестят“ от разходи за ток. Но това съвсем не пречи на някои от тях, изправени по- късно пред съда, да се оправдават с ниските си технически познания и да хвърлят вината върху някое неизвестно, злосторно лице — дошло да им отстрани повреда и направило „тайно“ мост между предпазители ге на електромера. Подсъдимият А. Ф.: „Бяха ми изгърмели предпазителите на таблото и два дена стояхме без ток… Техникът, който сложи жицата, не го познавам. Той си минавал но улицата и викал: „Аз съм техник, поправям перални, бушони и др.“ Жена ми го чула и го повикала.“
Според мнението на инспекторите по пласмента на енергия крадците стават все по-изобретателни и гъвкави, когато трябва да прикриват престъплението си. Да не говорим за електротехниците, някои от които използуват професионалните си знания и опит за такава цел. М. С. от гр. Нови Искър подменил старото електротабло в къщата си, за което получил необходимото разрешение
Инспектор от предприятието за електроснабдяване направил проверка на таблото и след като не намерил дефекти в скачването, пломбирал електромера. Наскоро след това М. С. се заловил отново за работа, прекъснал нулевия проводник и посредством шунтиращ кабел привеждал електромера в действие само в желаните от него моменти. Електроуредите в къщата функционирали нормално независимо от това, че веригата се прекъсвала. М. С. използувал за ..О“ водопроводната тръба в банята. Не е лошо измислено, нали? Както се казва, научно- техническата революция в „служба“ на човека…
Техническият „гений“ на новоизлюпените електроспециалисти надхвърлят всякакви очаквания и доказва. че у човека може дълго да спят скрити способности, които да се разбудят в подходящия момент. Иначе как да обясним този неочакван взрив от смели „рационализации“ на некомпетентни и дори неуки хора — поставяне на магнити, с които се блокира електромерът, прокарване на подземни кабели, зазиж- данего им в стени и какво ли не още. Все прояви на изобретателска сила, но в твърде грешна посока.
КОИ СА КРАДЦИТЕ?
Те са предимно хора, които използуват значително количество електрически ток, за който не им се иска да заплатят. Получава се едно противоречие между реалност и желания, което те решават с цената на престъплението.
Къде всъщност отива откраднатата електроенергия? Според думите на енергетика Йордан Николов — предимно за отопление. Преди години много хора изоставиха твърдото и течното гориво и предпочетоха електроенергията като евтина и удобна. Само че нещата се промениха, електроенергията поскъпна, породи се необходимостта да бъде икономисвана. За съжаление не всички се съобразяват с настъпилите промени. Един фрапантен случай: А.С. от София изгорил за сметка па СК „Електроснабдяване“ електрически ток на стойност 7327 лв. (според съставения акт), тъй като не могъл да се откаже от удобствата на електрическото си парно. А хората, които мислят и действуват като него, не са единици.
Преобладаващата част от съставените актове за кражба са на обитатели на самостоятелни частни къщи, а по-малко на живеещите в блокове. Това съотношение може да се обясни с факта, че в жилишните блокове е по-трудно да се скрие извършеното престъпление, повече хора имат възможност да наблюдават общото електротабло. От друга страна, много от абонатите, живеещи в частни къщи, имат значително по-големи разходи на електроенергия, и то не само за битовн нужди. Така например М. М. от с. Мрамор отглеждал голям брой домашни животни — крави и свине, в двора на жилището си и изразходвал много електроенергия. И тъй като не му давало сърце ни го да намали броя на добитъка, нито да плаща цялата отчетена енергия (макар че доходите му като животновъд не били малки), решил проблема с познатото ни вече „устройство”. Това не му попречило в съда нагло да твърди, че с откраднатото допринесъл обществена полза. Друг нарушител — пак от същата категория хора, не се поколебал да отоплява цялата си частна оранжерия с неотчетена електроенергия. Навярно отново под благовидния претекст, че върши „народно добро“.
Немалко животновъди, зеленчукопроизводители, производители на разни стоки и т. н., загрижени да снижат себестойността на продукцията си, без да се церемонят ползуват безплатно държавна електроенергия. Мотивите за кражба на електроенергия са най-разнообразни и гравитират от затрудненото материално положение до повишената консумация на ток. Но най-общото, което ги свързва, е ниското гражданско съзнание. Не случайно подсъдимият Ц. Ц. дава следното обяснение за извършената кражба: „Защо го направих това нещо аз самият не знам. Отоплявам се с нафта. Готварската ми печка е на газ. Бойлерът също ми е газов. Както казват хората — имала глава да пати, писах се гявол“.„ИКОНОМИИ“ ДО ВРЕМЕ
Проверките на електроизмерител- ниге уреди по домовете се извършват от инспектори, които за София са около 55 души. И това не е единственото им задължение. Те подменя! развалени електромери, сверяват часовникови механизми, извършват и други електроизмерва- телни дейности. Разкриването на нарушенията става при внезапни проверки, предизвикани често от сигнал на граждани. Крадците обикновено поставят своите „приспособления“ така, че да „смучат“ неотчетена електроенергия в продължение на години. Но и да могат да ги свалят, когато очакват проверка на инкасатора, или за да оставят електромера да навърти минимален брой киловатчаса (в противен случай стават подозрително „икономични“). Обаче неочакваното посещение на инспекторите, които са професионални електротехници, разкрива хитрините им и ги кара горчиво да съжаляват за противозаконните им действия. Ето как протича една проверка на контролните органи. Васил Илиев — електротехник в СК „Електроснабдяване“: „Посетих дома на С. С., за да проверя дали отговаря на истината- полученият сигнал от гражданин,- че краде енергия. В къщата нямаше никого. Електрическото табло беше отвън, на стената, и аз констатирах, че е поставен мост-проводник между главния и изходящия предпазител на електромера.“
След като се установи нарушението, инспекторите съставят констативен протокол, в който се отразяват всички електрически уреди, които притежава абонатът. Отбелязва се тяхната мощност в киловатчаса. Съобразно документи на Министерството на енергетиката се определя средната им консумация през различните сезони и всичко това се умножава по броя на дните, през които е извършена кражбата. От тази цифра се приспада заплатената електроенергия и получената разлика представлява размера на енергията, за която се търси отговорност. Тя вече не се заплаща по нормалните цени, а по по-високи. Така нарушителят усеща с пълна сила тежестта на извършеното престъпление и скъсва с илюзиите, че може да измами държавата безнаказано.
Най-трудно се установява началният момент на кражбата, но все пак истината излиза наяве. Понякога извършваното престъпление продължава дълги години, но се случва и обратното — нарушителят да има късмет да бъде заловен няколко дни след като е направил техническите изменения на електрическата верига. Колкото и куриозно да звучи, на Ц. Ц. от с. Кривина му се удало да извърши кражба само за 8.88 лв. — за четири дни.
Мнозина може би не знаят, че лицата, извършили кражба на електроенергия, не само възстановяват нанесените щети, но и срещу тях се завеждат наказателни дела по член 195. ал. 1 от НК, който гласи: „За кражба на държавно, кооперативно или друго обществено имущество наказанието е лишаване от свобода от една до десет години.“
Струва ми се, че размерът на предвиденото наказание е достатъчно респектиращ за евентуалните кандидати за електрически „икономии“.
КОГАТО ХВАНАТ КРАДЕЦА
Делата за кражба на електроенергия само за София през 1984 и 1985 г. се разрастват значително. В сравнение с други години това увеличение е внушително. Тенденцията към нарастване на любителите на „безплатна“ енергия обаче съвсем не е отскоро и отбелязва резки скокове нагоре при всяко увеличение цената на електрическия ток. Най-тревожно е състоянието в големите градове, където най-много зачестиха кражбите, превърнали се в истински бич за нашата енергетика. При това за всички е ясно, че броят на съставените актове съвсем не отговаря на истинското число на нарушителите. С други думи, кражбите на електроенергия са се превърнали в един свръхактуален и неочаквано жилав проблем. Щетите, които се нанасят на икономиката, са големи. Нелегалното включване към електрическата мрежа примерно на един страстен поклонник на електрическото парно или на частен живот.
Източник:Сандъците Автор Веселин Явруков Списание Общество и право 3-1986
0 comments:
Публикуване на коментар
Коментирайте тук