високоскоростен път помежду си. Така приключва първата част от строежа на автомагистрала „Тракия“, който отнема цели 12 години и като че ли орисва аутобана да продължи да се строи с подобни бавни темпове и през следващите десетилетия.Следва тъмен период за развитието на магистралата. В България настъпват сериозни промени, свързани с края на комунистическия режим и началото на така наречения преход към демократично общество. На фона на динамичните събития в политическия, икономически и социален живот, строежът на магистрала „Тракия“ остава някак на заден план. Чак през 1995 година тогавашният министър-председател Жан Виденов открива нови 32 километра от Пловдив до Оризово, с които общата дължина на магистралата става 165 километра. По-интересното е, че между 1995 година и 2001, когато е следващото разширение на аутобана, са изградени точно…4 километра. С други думи за 28 години България може да се похвали, че е изградила малко над 150 километра от автомагистрала „Тракия“, което прави точно по 6 километра магистрален път на година.Следва ерата на лотовете, които са общо 5 (Оризово – Стара Загора, Стара Загора – Нова Загора, Нова Загора – Ямбол, Ямбол – Карнобат и Карнобат – Бургас). Най-дълъг от тях е Ямбол – Карнобат с неговите почти 50 километра, въпреки което успява да бъде изграден сравнително бързо. Първата копка е направена на 3-ти септември 2010 година, а на 15 юли 2013 година, той е официално завършен, с което и цялата магистрала. Всички останали лотове са построени в периода 2007 – 2013 година, което прави тези 6 години най-благодатните за развитието на автомагистралата. Днес тя има общо 28 изхода, които я
свързват с някои от най-големите и важни от икономическо отношение градове за България – София, Пловдив, Стара Загора и Бургас, а със завършването й общата дължина на магистралите в България достигна малко над 602 километра. По трасето на магистралата има само един тунел – Траянови врата, който е с дължина от 740 метра и е завършен през средата на 70-те години.Друг любопитен факт от историята на „Тракия“ е, че от пълното отваряне на Лот 1 през октомври 2007 г. до юни 2010 г. маркировката на всички километри след 184-тия е сгрешена. Причината е, че са използвани проектните маркировки в последните няколко километра и поради тази причина след 184-ти километър следва направо 187-ми километър. Все пак през 2010 тази неточност е отстранена.
Със сигурност датата 15 юли 2013 година ще остане в българската история. Тя слага край на една сага, продължила 40 години и надживяла не един и двама политици. Важното е, че в крайна сметка, през 2013 година българите си отдъхнаха с облекчение, след като като 360-километровата мечта на няколко поколения стана факт. Простата аритметика показва, че изграждането на тази мечта е напредвало с 25 метра на ден, което го превръща в най-продължителния строеж в новата история на България.
Източник „Българската история в 100 събития“/bulgarian-history.org Препечатано от www.socbg.com
0 comments:
Публикуване на коментар
Коментирайте тук