ЗАЕТОСТТА НА КОМСОМОЛЕЦА И КАЧЕСТВОТО НА ОРГАНИЗАЦИЯТА
Известно е,че голяма част от комсомолската дейност се е изграждала върху свободното време на младежта. В една от посетените заводски комсомолски организации — ДИП "Фазан" — Русе, проверихме средната заетост и а след работното време на комсомолеца през седмицата. Бюджетът на тази средна заетост, особено през зимния период, не е малък:
1) понеделник — ангажимент във формите на СУГ и партийната учебна година.
2) вторник — ангажимент в занятията по гражданска отбрана
3) сряда — ангажимент в мероприятията на дружината
4) четвъртък — ангажимент в учебните звена по руски език.
5) петък — ден за провеждане на общозаводски (профсъюзни) мероприятия.
6) събота — понякога се провеждат провалените през седмицата мероприятия.
7) неделя — провеждат се спортни мероприятия.
Типичен пример в това отношение е инцидентът при провеждането на "Пролетна вечер" в с. Червена вода (Русенски окръг). Тържеството е определено за вечерта на 7-ми април. Всичко е организирано. Салонът на читалището — украсен. Младежите се събират. Непосредствено преди запояването на тържеството те трябва да се преместят в друг салон, защото лозарската бригада на стопанството ще провежда в „украсения салон“ свое мероприятие ... Всеки може да си представи отражението на това събитие върху настроението и начина на мислене на комсомолците. В последна сметка това е въпрос за обществения авторитет на Комсомола, това е въпрос за съдбата на този авторитет в очите на самите комсомолци.
Цялата сложност и цялата дълбочина на тези и на много други проблеми е поставена реално пред теорията, особено — практиката на Комсомола. Чрез максималното внедряване на научен подход към тези проблеми ще се осигури възможността за тяхното бързо и успешно решаване, ще се изградят солидни предпоставки за научна организация на комсомолската работа.
Това е била една от основните и актуални задачи на Комсомола.
Списание "Младеж",1968 година
0 comments:
Публикуване на коментар
Коментирайте тук