Героиня от Втората световна война, която използвала невинната си външност, за да спечели доверието на нацистите, а след това да ги екзекутира, почина на 92-годишна възраст в Холандия.

Фреди Оверстееген, чиято майка е била с комунистически убеждения, се присъединява към съпротивата в родината си едва на 14-годишна възраст, съобщава „Дейли Мейл“. Заедно с по-голямата си сестра Труус и приятелката им Хани Шафт, тя взривявала мостове и ж.п. линии с динамит, измъквала еврейчета от концлагери и екзекутирала много нацисти с пистолета, скрит в кошницата на колелото си. Смъртоносното трио си имало тактика: приближавали се към нацисти в бар, съблазнявали ги, питали ги дали искат да се разходят до гората, където, по думите на самата Фреди, ги ликвидирали. „Трябваше да го направим. Беше необходимо зло, да убиваш тези, които предадоха добрите хора“, казва тя в интервю преди време. Попитана точно колко хора е убила, тя отговорила: „Войник не се пита за това“.

Фреди починала на 5 септември – само ден преди да навърши 93. Тя беше последната оцеляла от най-известната женска клетка на съпротивата в Холандия, посветила живота си на борбата с нацистките окупатори и холандските предатели в покрайнините на Амстердам. И двете сестри Оверстееген оцелели във войната. Труус започнала да работи като художник и издала мемоари за преживяванията си в съпротивата. Тя почина през 2016 година. Приятелката им Хани Шафт, обаче, била пленена и екзекутирана от нацистите само седмица преди те да се предадат. Шафт се превърнала в национална икона на женската съпротива.

Източник:bulmedia
РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив