Подправките са 5 г кимион, 5 г черен пипер и 20 г сол на килограм месо.
Каймата се омесва много добре и трябва да поеме около 100-150 г вода, добавяна на порции. Отлежава едно денонощие в хладилника, в тавичка на пласт, не по-дебел от 6 см. След като е почивала, премесва се отново и отлежава още 5-6 часа.
Кебапчетата се оформят, като се „полират“ с пръсти, топнати в купичка вода и оцет в съотношение 1:1.
Скарата трябва да е много добре загрята и почистена с телена четка. Следва мазането ѝ с половин глава лук, прободена с шиш през мустаците и топвана в чинийка с олио.
При печенето им кебапчетата се търкалят САМО В ЕДНА ПОСОКА НА ТРИ ПЪТИ.
Не трябва да се притесняваме от мазната кайма (тя трябва да е такава, докато се пекат). Излишната мазнина изтича в съд под скарата. Сланината, която при омесването на каймата е образувала гел с водата, остава и прави кебапчето сочно!
Кебапчето се пробва, като се хване с щипките за единия край и се разтресе.То не трябва да се прекършва. Ако това се случи, или каймата е била постна, или е недобре омесена, или не е достатъчно дълго отлежавала.
Готовото кебапче може да се дели само с вилица в чинията, не е необходим нож, за да се отреже.
От същата кайма могат да се опекат и кюфтета.
Лукът, по 5 г на кюфте, се реже с много остър нож на ситно, (колкото ви харесва). Всяка гребка кайма се топва в кълцания лук и се меси с ръце, докато лукът „се скрие“. После се прехвърлят с пляскане от ръка в ръка. Когато почнат да плющят, значи са добре хомогенизирани и загладени.
Кюфтетата се обръщат на скарата само веднъж. Като обърнете първото, ще разберете дали останалите са готови за обръщане.Вижте още:8 стари рецепти и безценни съвети от времето когато нямаше FAST FOOD
Съмнявам се толкова труд за кебапчета, и в столовата никога не съм виждал кебапчета , вода и ОЦЕТ ????? ГЛУПОСТИ
ОтговорИзтриванеАми пробвай първо, пък тогава коментирай! Аз от много години ги правя по този начин, само че слагам и газирана вода, стават прекрасни.
ИзтриванеИлиев Е много "специалисти" бе. Хвани единия пребий другия!
ОтговорИзтриване