През 70-те години на миналия век Тодор Живков организирал среща с бивши партизани от неговия отряд "Чавдар". Събитието се провело в живописна местност в Стара планина, където някога се намирало едно от скривалищата на отряда.

Десетки възрастни мъже, вече посивели, но все още с искра в очите, се събрали около импровизиран лагерен огън. Живков, облечен в обикновени дрехи, седнал между тях и започнали да си спомнят за отминалите времена.

Докато разказвали истории за схватки с фашистите и трудния партизански живот, един от присъстващите привлякъл вниманието на Живков. Мъжът, който се представил като Иван, изглеждал някак не на място - твърде млад за бивш партизанин и прекалено нервен.

Живков, използвайки опита си от нелегалните години, започнал да задава привидно невинни въпроси на Иван за конкретни събития от партизанското движение. Скоро станало ясно, че "Иван" не може да отговори правилно и се оплита в противоречия.

С помощта на няколко доверени другари, Живков успял да изолира мъжа от групата. При разпит на четири очи, "Иван" признал, че всъщност е агент на чужда разузнавателна служба, изпратен да събира информация за висшето партийно ръководство.

Живков лично се обадил на началника на Държавна сигурност и наредил агентът да бъде задържан за разпит. Докато чакали пристигането на служителите от ДС, Живков се обърнал към заловения шпионин:

"Виждаш ли, другарю, партизанският дух никога не умира. Днес може да не сме в гората, но все още пазим страната си."

Когато агентите от ДС пристигнали, Живков им предал шпионина с думите: "Ето ви един подарък от стария партизански отряд. Да видим какво ще ни разкаже за новите врагове на народната власт."

След инцидента, срещата продължила, но с повишена бдителност. Живков използвал случая, за да напомни на старите си другари, че борбата за социализма никога не спира и че трябва винаги да са нащрек.


РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив