Бяла черква е един от най-старите курорти в България. Името му произлиза от манастира “Св. Св. Петър и Павел”. Първите летни къщи там са били построени от видни пловдивчани още през 19-ти век. Една от първите вили (която, за съжаление, не е оцеляла след пожар), беше на Иван Андонов – съратник на Захари Стоянов.


През годините между двете световни войни, Бяла черква бележи сериозен възход. През 1938 година той е описан като един от най-уредените курорти в страната, където посетителите могат да се насладят на спокойствието и красивата природа.След края на втората световна война историята на курорта продължава, макар и по друг начин. Много от летните къщи са били отнети от собствениците им, но за сметка на това, заради изградената военна база, пътят към курорта е асфалтиран.

Ски център “Бяла черква” разполагал с писта с дължина 1100 м и денивелация 180 м, подходяща за напреднали и средно добри скиори, както и за аматьори. Тя се е обслужвала от един ратрак и ски влек тип “котва” с капацитет 250 скиори на час. През 2003 година край пистата е построена чайна – неголяма дървена постройка с тераса, маси и дървени пейки.

Днес Бяла черква е изоставено място. От няколко години обаче ски центъра не се поддържа и в момента пистата дори се е самозалесила, а ски-влекът отдавна е ръждясал.. Единствената видимо поддържана къща е на пловдивската Адвокатска колегия. Природата не се е променила много, но курортът е различен. Вече няма магазини и кръчми, а голяма част от летните къщи са изоставени и рухнали…

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

1 коментар:

  1. Ейййй, ненакрадохте се!!!
    С какво право използвате чужди авторски снимки, без съгласието на авторите им????

    ОтговорИзтриване

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив