Първият междуконтинентален полет с дирижабли в света е осъществен от българския град Ямбол до африканския Хартум през 1917 г., поставяйки световен рекорд. 


Повече за историческия полет и за огромната база за цепелини, издигната край Кабиле, разказа директорът на Регионалния исторически музей в Ямбол - д-р Стефан Бакърджиев в предаването "Операция История".


"Изненадващо е за повечето българи, че въобще в България е имало такива цепелини и че този междуконтинентален полет, който дълго време е бил световен рекорд за полет без кацане и дозареждане, е осъществен от България", посочи Бакърджиев. 


По време на войната "ямболският" цепелин престоява във въздуха 95 часа и 5 минути, като изминава повече от 6000 км., от Ямбол до Хартум, столицата на Судан.



"Този цепелин по този начин доказва възможностите на този тип летящи военни кораби. След завръщането си цепелинът е оборудван за военни цели и извършва още 10-ина полета", разказа д-р Бакърджиев пред Bulgaria ON AIR.  


Той коментира и изложбата в музея в Ямбол - "Светът на дирижаблите и когато Ямбол беше част от него".

Повече за историческия полет разказа директорът на Регионалния исторически музей в Ямбол - д-р Стефан Бакърджиев Целия разговор гледайте във видеото.  

"В изложбата по интерактивен начин може да се научи историята на тези въздушни кораби в световен мащаб, посетителите могат да усетят техните размери, да научат историята и на ямболския цепелин, чрез добавена виртуална реалност могат да станат част и от управлението на цепелина", каза директорът на музея. 

Източник:www.bgonair.bg

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив