Българи пренасят нелегално плочата през границата, митничари правят пиратски презаписи.
Сериозният бум на филма „Гунди – Легенда за любовта“ възкреси много спомени за живота на легендарния футболист Георги Аспарухов. Смъртта на бившия нападател на Левски и националния отбор също е интересна тема, която не спира да вълнува обществеността вече 53 години.Едва ли има футболен фен в България, който да не знае, че съществува специално написана песен за трагичния инцидент в прохода „Витиня“ на 30 юни 1971г., при който загиват Аспарухов и съотборникът му при „сините“ и представителния държавен тим Никола Котков. Тя обаче не е на български певец. Автор е македонецът Наско Джорлев, а певец е Иван Узунов. Невероятното е, че плочата с „Балада за Гунди и Котков“, издадена в Югославия, е забранена едновременно в две държави и то поради съвсем различни причини.
Наско Джорлев е роден в Струмица през 1932 г. и умира на 27 октомври 2006 г. Внук е на революционера Христо Джорлев от национално-освободителната организация на българите в Османската империя ВМОРО (Вътрешната македоно-одринска революционна организация).
Христо, заедно с други съратници и по заповед на Дамян Груев, през месец май 1898 г. в Гевгели пред очите на каймаканина убива влаха Христо Цицов, виден водач на гъркоманската партия в града и доносник на властите. След атентата по организационен канал е изпратен в България. Не след дълго заминава с четата на Кръстю Българията за Тиквешко. По време на Илинденско-Преображенското въстание е в сборната чета на Кръстьо Асенов. Загива в сражение с турски аскер в Тиквешко.
Наско Джорлев учи фолклорна музика в Белград, а след това се връща в родния си град, където е дава уроци по акордеон и тромпет. Впоследствие сформира семеен музикален ансамбъл и започва кариерата си на певец. Бързо става много популярен и често е определян за великан на македонската музика.
Плочата с песента за Гунди и Котков му носи сериозни проблеми.Тя е забранена в бивша Югославия заради възвеличаването на двама българи.„Баща ми търсеше интересни, запомнящи се, вдъхновяващи, спиращи дъха истории от живота и ги превръщаше в песни. Това бе негова страст. Всички негови произведения са за конкретни хора, за дадена история или трагедия. Сред най-успешните му проекти бе и написаната от него балада за великите футболисти Георги Аспарухов и Никола Котков.
Не е тайна, че „Балада за Гунди и Котков” е сред най-добрите му музикални начинания, както и че заради тази песен бяха най-големите му неприятности в тогавашна Югославия. По онова време, ако си привързан към България или към друга страна, не се подминаваше с лека ръка. Не се позволяваше и се преследваше“, разказа преди няколко години Зоран Джорлев – синът на музиканта, който почина през 2021 година.
Източник:БЛИЦ
0 comments:
Публикуване на коментар
Коментирайте тук