Поради големия интерес към вчерашния ми пост за вкусовете на семейство Живкови, публикувам отново старо мое проучване относно хранителните навици на многоуважаваната от мен Людмила Живкова:


Навършиха се 43 години от нелепата кончина на една от най-противоречивите и нестандартни личности от соцпериода на България – Огнената принцеса –

Людмила Живкова. Родена на 26 юли 1942 г., дъщерята на Първия, както я наричаха, е скромна, сериозна, но и лидер, и бунтарка – също, както легендарната съветска снайперистка от Втората Световна, на която е именувана – Людмила Павличенко.

Под благото, но строго възпитание на майка си – доктор Мара Малеева, Людмила се изявява като отлична ученичка в Руската гимназия – винаги е била с ученическата си униформа, никога не е парадирала с дрехи, положение, привилегии.

Имала е няколко близки съученички, сред които проф. Веса Ганчева – сестра на Вяра Ганчева. Приятелките й я определят като влюбена в рока, яздела е отлично, била е супершофьор въпреки късогледството си. В тайфата й са я считали за сексуален революционер – „тя сама избираше мъжете си, никога не е позволявала на нея да предложат или да й налагат с кого да бъде! Дори отказва предложението на Андрей Луканов за „династичен брак“.

В никакъв случай не беше „сухарка“, а точно обратното – жизнена и смела!“. Пушела е, обичала е да пие здраво, да яде месо… до фаталния ноемврийски ден през 1973 г., когато претърпява тежка автомобилна катастрофа. След това младата жена коренно се променя – започва да се занимава с Йога, влече я индийският мистицизъм, става пълна вегетарианка, не се докосва до алкохол и цигари, а един ден седмично не е приемала никаква храна освен шепа сурови ядки.

Управителят на Панорамния ресторант в „Японския“ си спомня, че винаги е имала при тях „дежурно меню“ – печен картоф с кисело мляко.

Друго, което се знае, е, че е недолюбвана от руснаците – имала е подозрения, че КГБ са прикачвали редовно към нея „опашка“ да я следи, дори при посещението й в Индия. „Според мен тя беше повърхностен човек. Опитваше се да се определя като „връх на интелигенцията“, мърмори Дина Мухина – майката на Сергей Станишев. При посещенията й в Москва Първата дама на страната ни никога не е била приемана от Брежнев, а Горбачов направо я мрази.

Неведнъж Михаил Сергеевич е негодувал защо в България толкова театри, зали, училища, улици са кръстени на дъщерята на Тато. Злите езици свързват смъртта й с проект „Звездна Карта“ – Асамблеята Знаме на мира, която имаше за цел да издири, подпомогне и събира всяка година талантливи деца от цял свят за една седмица в България, където те да изявят дарбите си. По този начин страната ни е щяла да спечели завинаги като свои посланици цвета на световната творческа интелигенция, а това е нещо, което съветските бюрократи не можели да допуснат да се случи.

Факт е, че по нейно време културата в България процъфтява – само за 4 години тя успява да построи над 30 художествени галерии, НДК, реконструира се Народният театър, вдига се Паметникът на Незнайния воин.

Людмила е обичала да се обгражда с хора на изкуството, но за разлика от баща си не си е падала по театъра и актьорите, а е предпочитала художници и писатели. Знаменити са петъчните й купони в апартамента им с Тодор Славков – Батето, на които редовни гости са Левчев, Богомил Райнов, Светлин Русев. Клюкарките шушукат, че Левчев й е бил любовник, но аз се съмнявам жена с нейния изтънчен вкус да се е впечатлявала от тоя посредствен поет – въздухар с мания за величие. Самата тя е пишела поезия, вдъхновена от любовта и Индия…

След 73-а, поради непрестанните болки в главата, Людмила търси помощ от билколечителя Петър Димков – спазва стриктен режим според неговите напътствия, изхвърля напълно месото от менюто си, започва да се храни суперздравословно до степен, че се превръща в истински аскет, за когото храната не е удоволствие, а само „необходимо гориво за поддържане на тялото“. За това спомага и страстта й към индийския окултизъм, който я отвежда в Ауровил – „градът мост между миналото и бъдещето, където живеят хора, готови да служат на Божественото съзнание“. На това място в Индия тя засажда 1300 рози, лично донесени от нея от България. В памет на тази знаменита жена, която направи толкова много не само за културата в страната, но и името на родината ни да е обичано в Индия и Мексико – там има училище с нейното име, ще се опитам в този брой да ви представя рецепти, които със сигурност Първата дама на България би одобрила:


Печен картоф „А ла Людмила“

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив