Село Скалище се намира на десетина километра от Кърджали.


В него има хора, които твърдят, че са се срещали с духове, като историята им в повечето случаи е за призрачна сватба или както те я наричат „дяволската сватба“.Изненадващото е, че разказите на местните хора съвпадат по странен начин с откритията на археолози. Досега никой не се е осмелил да обясни какво се случва в селото, но историята е повече от любопитна.


„Когато се връщах с кравите, вечерно време, често виждах на спирката сватба с фенери, тъпани. Правиха сватба, чуваха се. Винаги на спирката бяха. Дори, веднъж казах на моята приятелка, която беше с мен, да отидем да видим на кого е сватбата. А тя ми каза “Ти да не си луда? Я бързо да се прибираме, че това е дяволска сватба!“.


Това разказва пред БНР Шазимед Ахмед от село Скалище, но тя не е единствената, която е виждала призрачната сватба.


Средновековно гробище


Случващото се в Скалище може да се приеме и като местно суеверие, но откритията на археолозите поднасят истинска изненада. Под повърхността на „прокълнатото място“ се крие средновековно гробище, едно от най-странните, намирани в Родопите.През 2007 г. археологът от Регионалния исторически музей в Кърджали Милен Камарев е ръководил проучването на средновековния некропол при село Скалище:

„Некрополът е открит случайно, при разширение на пътя за селото. Машината беше прорязала един склон и в него се разкриваха гробни съоръжения, което доведе до започването на спасителни археологически проучвания. Основното откритие беше свързано с гробните съоръжения и погребалните ритуали“.

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив