Сред марките и цените на четирите хиляди леки автомобила, продадени у нас през 1959 г., няма съществени промени спрямо предходните години, но гамата от предлагани модели е обогатена от ново западно попълнение – Simca Aronde. 


По това време френската компания, също както и Renault, предлага ограничени серии от своята продукция в няколко страни от Източна Европа, като преобладаващата част от тях са лансирани в Чехословакия. Въпреки символичните продажби в България фирмата не се отказва така лесно и от нашия пазар и в периода 1956 – 1968 г. присъства без изключение със собствен щанд на Пловдивския панаир. През 1961 г. Simca дори предлага изгодна оферта за построяването на монтажно предприятие на територията на ВМЗ в Ловеч с годишен капацитет 18 000 леки автомобила от моделите Aronde и Ariane.


Любопитен акцент от родния автомобилен пазар през 1959 г. е дебютът на малолитражните западногермански автомобили Glas, което е отразено и в бр. 12 на в. „Авто Мото“ от същата година:

„Неотдавна по улиците на София се появиха три малки автомобила, които привлякоха вниманието на много граждани. Това бяха западногерманските автомобили Гогомобил от 300, 400 и 700 куб.см….…През 1960 г. у нас ще бъдат внесени известен брой автомобили Гогомобил от моделите 300, 400 и 700 и фургон. Цената на отделните модели, които ще се внасят и продават у нас, не е още установена“.През същата година са доставени и първите бройки на атрактивния роудстър ?koda 450, по-късно преименуван на Felicia, който струва 29 000 лева. Сред останалите нови леки автомобили, внесени в по-големи количества, е и Warszawa M20.


През 1959 г. у нас пристига първият и единствен за този период екземпляр на Trabant 600. Две години по-късно е внесен още един брой и едва през 1963 г. тук са лансирани първите 2500 екземпляра от популярния малолитражен автомобил. Интересно е да се отбележи, че през 1959 г. по софийските улици се появява и един екземпляр от луксозната източногерманска лимузина AWZ “Sachsenring” P240, пряк наследник на Horch. През същата година с разпореждане № 1624 от 20 октомври са закупени 10 леки автомобила „Волга“ ГАЗ-21 за нуждите на МНО. Вносът от СССР в рамките на 1959 г. възлиза на 4549 леки автомобила, като основната част от тях са предназначени за държавни ведомства.

В самия край на 1959 г. в навечерието на новогодишните празници е официално открит и първият в България и единствен за годините на социализма самостоятелен автомобилен магазин. Модерният шоурум, разположен в центъра на София на ъгъла на бул. „Георги Димитров“ и ул. „Жданов“ (сега бул. „Мария Луиза и ул. „Пиротска“) е официално отворен за посетители през декември 1959 г., което е отразено подробно в бр. 1 на в. „Авто Мото“ от 1960 г.:„Стотици хора се трупат всяка вечер пред блесналите витрини, зад които огрени от силна светлина, искрят хубави автомобили, мотоциклети, моторолери и мопеди. Новият магазин за продажба на автомобили, мотоциклети и части за тях – филиал на ЦУМ, бе открит в началото на декември миналата година и вече развива богата дейност. Ще го намерите лесно, щом като по булевард „Г. Димитров“ завиете по улица „Жданов“ – неговите витрини са най-светли и пред тях винаги има замечтани зрители…“


В открития през декември 1959 г. специализиран автомобилен магазин в столицата са изложени ГАЗ-21 „Волга“ (35 000 лева), МЗМА „Москвич“ 407 (23 000 лева), Renault Dauphine (21 500 лева), Wartburg 311 (20 500 лева) и ?koda Octavia (21 000 лева), но тук е редно да се отбележи, че единствено двата съветски автомобила могат да се купят веднага (и „без формалности“ както посочва в. „Авто Мото“), докато останалите се продават само по списък…

РЕКЛАМА
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

0 comments:

Публикуване на коментар

Коментирайте тук

Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив