Москва е предала на Вашингтон списък с искания, свързани с прекратяване на войната в Украйна и възстановяване на руско-американските отношения, съобщават двама запознати източници, цитирани от „Ройтерс“, цитира Евроком и БТА.


Не е ясно какви конкретни условия са включени в списъка и дали Русия е готова да започне мирни преговори с Киев, преди исканията ѝ да бъдат изпълнени. Според източниците, руски и американски официални лица са водили преговори както лично, така и виртуално през последните три седмици.


Основните руски искания


Предварителната информация сочи, че Москва настоява за вече познати условия, които включват:


Отказ на Украйна от членство в НАТО


Забрана за разполагане на чуждестранни войски в Украйна


Международно признаване на Крим и четири украински области като част от Русия

Ограничаване на военните операции на НАТО в Източна Европа

Кремъл също така настоява САЩ и НАТО да се заемат с „първопричините“ за конфликта, сред които разширяването на НАТО на изток.


    Тръмп и Зеленски настояват за примирие, Путин запазва мълчание


    Президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква отговор от руския лидер Владимир Путин дали ще се съгласи на 30-дневно примирие – предложение, което украинският президент Володимир Зеленски обяви като първа стъпка към мирни преговори.

    Засега ангажиментът на Путин остава неясен, а детайлите на потенциалното споразумение не са финализирани.


    Скептицизъм в САЩ


    Въпреки дипломатическите усилия, някои американски официални лица и експерти се опасяват, че Путин ще използва примирието, за да спечели време, като раздели САЩ, Украйна и Европа, и по този начин подкопае бъдещи преговори.


    В същото време Зеленски нарече скорошната среща в Саудитска Арабия между представители на САЩ и Украйна „конструктивна“, изразявайки надежда, че предложеното примирие може да постави основата за по-широкообхватно мирно споразумение.


    През последните две десетилетия Русия многократно е настоявала за сходни условия, някои от които дори са били разглеждани в преговори със САЩ и Европа.


    Най-скоро Москва обсъждаше тези искания с администрацията на Байдън в края на 2021 г. и началото на 2022 г., точно преди руската инвазия.


    Въпреки дипломатическите усилия на Вашингтон, войната започна на 24 февруари 2022 г.

    Източник:petel.bg

    РЕКЛАМА:
    СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

    ВИЖТЕ ОЩЕ👇


    0 comments:

    Публикуване на коментар

    Коментирайте тук

    НАЙ-ЧЕТЕНИ👇

    ПОСЕТИТЕЛИ ГЕДАТ👇

    АРХИВ НА САЙТА

    Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

    КОНТАКТИ: