Валентина Терешкова е първата жена космонавт, но полетът ѝ в открития Космос не е протекъл толкова плавно, каквото го представя през 1963 година, когато се завръща на Земята.


След 48 обиколки в рамките на около 70 часа бившата служителка на текстилна фабрика записва името си в историята. Заслуга за този полет има и главният координатор на съветската космическа програма – Сергей Корольов.


Те представят полета за успешен, но истината е, че за малко не е завършил фатално за първата жена космонавт. Това, което Валентина е премълчала преди години, е, че е имало техническа грешка, която е заплашвала живота ѝ.


В началото на второто денонощие при обиколката около Земята Терешкова забелязва, че е допусната грешка ори програмирането. Тя пречела на двигателите да се снижат и да кацната на планетата.


    В автоматичната програма на кораба беше допусната неточност: той беше така насочен и ориентиран, че вместо да се спуска, обратно - издигаше се в орбита. Аз не се приближавах към Земята, а с всяко навиване се отдалечавах от нея, разказва Терешкова.


    Тя сигнализирала за проблема на Корольов и на следващия ден били въведени нови данни, които коригирали системата, така че капсулата започнала са се спуска.


    Но Терешкова спестява този факт на пресата, защото Сергей Корольов я помолил да не споделя за проблема. Така тя спасява инженера, който е допуснал това да се случи.


    РЕКЛАМА:
    СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉

    ВИЖТЕ ОЩЕ👇


    3 коментара:

    1. абсолютни глупости.. терешкова е създавала много проблеми на Корольов по време на подготовката и при самия полет . и това личи от вицовете по неин адрес които се ширят в руските чатове. А изчисленията са дело на огромен екип учени и математици, а не на Корольов. Това е една абсолютно неадекватна на истината статия.

      ОтговорИзтриване
    2. Ех...едно време какви служителки имаше в Текстилните фабрики....

      ОтговорИзтриване

    Коментирайте тук

    НАЙ-ЧЕТЕНИ👇

    ПОСЕТИТЕЛИ ГЕДАТ👇

    АРХИВ НА САЙТА

    Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

    КОНТАКТИ: