Град Монтана, областен център в Република България, има древна история. Съвременният град носи името на римския град Монтана (Montana), в пределите на провинция Долна Мизия, който процъфтява на брега на р.Огоста през ІІ–ІV в.сл. Хр. Писмените извори за историята на това селище са епиграфските паметници от римската епоха, открити в Монтана и областта.

Следите от поселищен живот в района датират от праисторически времена. В най-долните културни пластове на крепостта Монтана, на хълма “Калето” са разкрити следи от жилища от каменно–медната епоха (V–ІV хил.пр. Хр.). През І хил.пр. Хр.тези земи са обитавани от тракийското племе трибали. Останките от предримска крепостна стена под нивото на голямата крепостна кула са със запазена дебелина повече от 1 метър.

В земите на днешния български Северозапад римляните установяват своята власт в края на І в. пр. Хр. Стратегическото и икономическо значение на района, с център днешния град Монтана, с рудните си залежи и особено с възможностите за добив на злато по реките Огоста и Златица, е оценено високо от завоевателите. Това е един от значителните златодобивни райони на Балканите през І–ІІІ в. Римската власт полага особени грижи за района с поддържането на пътищата и използването на повечето заварени тракийски крепости. Осигурено е постоянното пребиваване на военни части. Първата известна военна част от І век на лагер в Монтана е една cohors Sugambrorum (Сугамбрийска кохорта). От първата половина на ІІ до средата на ІІІ в. в епиграфските паметници от Монтана е отразено засиленото присъствие на военни лица от вексилации на І Италийски и ХІ Клавдиев легиони, през първата половина на ІІІ в. е стациониран numerus civium Romanorum, а около средата на века и cohors III Collecta (ІІІ Сборна кохорта).

Около военния лагер (praesidium) споменат за първи път в надпис от 134 г. и древното светилище при извора, в подножието на хълма, се развива селище, което в 160 – 161 г. получава статут на град с ранг на муниципий (municipium) със своя територия (regio Montanensium) от Стара планина до Дунав. Муниципиум Монтана управлява значителна административна територия със силно изразено военно присъствие. Златодобивът изисква добра охрана и добре развита пътна мрежа. Освен злато, в планинския район на Монтана се добива още сребро, олово и желязо. В градския център съществува и работилница (officina).

Името на селището е известно от няколко епиграфски паметника от ІІ и ІІІ в.. То се свързва етимологически с mons – планина и montani – планинци. Според едно от становищата за произхода му, то може би е получено по името на римска военна част cohors Montanorum установена на лагер през втората половина на І в., от която няма преки сведения и документирано присъствие или се дължи на географското положение пред Стропланинската верига, според друго – може да се обвърже с хълма, в чието подножие в по-стари времена функционирало светилището и били практикувани предримски култове.

Административният,стопански и културен разцвет на града е прекъснат от готските нашествия в средата на ІІІ в. Изградена е крепостта на Монтана. След административните промени в края на ІІІ в. е създадена провинция Крайбрежна Дакия с главен град Рациария, а значителен градски център във вътрешността остава Монтана.

Развитието на градския живот, като ново културно явление е свързано и с процъфтяването на поземлените имения на муниципалната аристокрация в близката околност на Монтана. От края на ІІІ до средата на ІV в. е времето на особено интензивен стопански живот на земеделско–занаятчийските имения, наречени вили, както и на самия град, съвпадащ с общия подем около управлението на император Константин Велики.

Монтана е и утвърден култов център. Древното скално светилище при големия извор, в подножието на крепостта, придобива широка известност през римската епоха и вероятно е най-значителното в района. Главните божества в светилището на Монтана са Диана – “Покровителка на Монтана” и Аполон, но в духа на античната традиция в него са почитани и култовете на Юпитер, Дионис, Силван, Ескулап, Хигия, Тракийския конник, Хермес, Херакъл, Марс, Митра, нимфите на извора и др. Великолепните мраморни скулптури на богове и богини, оброчните плочки и надписите са дарове от военни и цивилни лица, високопоставени сановници и обикновени граждани–поклонници от най–широк социален спектър.

Светилището и вилите са разрушени в края на ІV в. след новата вълна от готски нашествия. Животът в селището и крепостта продължава затихващо до VІ в., когато Монтана е сполетяна от участта на много други селища в днешна Северна България, които са разрушени от авари и славяни.

През Средновековието и в периода на Османското владичество селището, изградено върху развалините на римския град, носи славянското име Кутловица. През Втората Българска държава е епархийски център. В борбите срещу османците Кутловица е известна с голямото сражение, което се води в близката местност Жеравица по време на Чипровското въстание през 1688 г. Днес, централният площад на Монтана носи името “Жеравица”.

След Освобождението през 1878 г. селището бързо се разраства. През 1891 г., за втори път в своята история, получава градски статут. Указът е подписан на 2 декември 1891 г.от тогавашния български княз Фердинанд, а градът получава неговото име. В следващите години гр.Фердинанд се превръща в околийски център, пазарно средище на този селскостопански район, бележи културен напредък и има активен обществено – политическият живот. Град Фердинанд е известен в новата история на България с участието си в Септемврийските събития през 1923 г.

В периода 1945 – 1992 г. градът се нарича Михайловград, на името на Христо Михайлов (1893 – 1944), политически функционер на БКП, който е един от ръководителите на въстанието през септември 1923 г.

Постановлението на Министерския съвет за преименуването на града от Фердинанд в Михайловград носи дата 1 март 1945 г. Михайловград постепенно се превръща в модерен за времето си град, със свой облик и място в живота на България – първо като околийски, после като окръжен и областен административен център.


Ето как е изглеждал Михайловград по времето на соца в НРБ








От 1993 г. (с Указ на Президента на Република България от 18 януари 1993 г.) град Монтана, областен център в Република България, носи първото си исторически известно име – на древното селище от римската епоха – Монтана, неразделна част от модерната история и културната традиция на днешния град.



Лично другарят Тодор Живков реже лентичката на 1.V. 1977 година, минава по бул . „Яворов“ и поздравява жителите на града.


Сред местните хотелът и до днес се нарича „новият“


Интерхотелът с формата на кораб е с общо РЗП  9999 кв.м, четиризвезден, разполагащ с 1999 легла. Сградата се намира в близост до историческия център на Поморие, на брега на морето и по-възрастните жители на града още помнят как е била построена „направо в морето”.

Строителството му започва през 70-те години. Изграждането е поверено на единствената за тогава строителната фирма СМК . „Започнахме хотела през 1972 година. Трудно беше самото изграждане, защото наливахме основите в морето”, това каза пред Флагман.бг  техническия ръководител на проекта по онова време.


Изграждането започва през 70-те години от единствената строителна фирма СМК


Строителството продължава през следващите 5 години и на практика това е първият излят бетон на брега на морето. „Предадохме хотела в завършен вид в самия край на 1976 година. Малко по-късно на 1-ви май, за деня на труда, в Поморие пристигна самият Тодор Живков, за да открие хотела. Тато премина по бул. „Яворов” заедно със солидна охрана. Аз и съпругата ми бяхме с детето, което седеше в количка и си играеше с пистолетче – играчка. Охраната се притесни, взе го от ръцете му”, разказа още източника на Флагман.бг.


През следващите 20 години хотелът преживява истински разцвет. За лукса и интериора в стаите му се носят легенди в града. „Поморие” работи целогодишно с германци от Източния блок след сключен договор с немската „Райзебюро”. Така била осигурена заетостта през цялата година, нещо което и в наши дни е все още непостижимо за хотелска база край морето.

В него отсядат възрастни източногерманци, които правят кални бани в санаториума в града. Хора работили в системата си спомнят че „на 2-я етаж на хотела били обособени медицински кабинети за ЛФК, а за лечебните бани транспортирали туристите до калолечебницата”.


В началото на демокрацията Интерхотел „Поморие” преминава в частни ръце. Оттогава се стопанисва от Стоянджови – фамилията, която има няколко хотела в града.


Новите собственици модернизират старата сграда и създават самостоятелно медицинско звено в нея, което да извършва калните процедури в самия хотел без да е необходимо туристите да се транспортират до друго място в Поморие.


На по-късен етап Стоянджови изграждат изцяло ново крило, а връзката между старата и новата част е огромният закрит басейн, с който разполага хотелът.


Поколения поморийци помнят основния ресторант на територията на хотелския комплекс с приказна гледка към залива, където са отпразнувани не едно и две важни семейни събития.


Ето тук се е намирал основният ресторант с приказна гледка към залива

Припомняме, че хотелът по време на т. нар. приватизация премина от Балкантурист в ръцете частника в лицето на Стоянджови. Припомняме и, че Борислав Стоянджов беше зам.-кмет в края на 90-те години в Община Поморие.


Това е мястото, на което е построен новият хотел

Уникалната форма на старата хотелска сграда и новоизграденият „POMORIE Beach“

Източник:Флагман



Необичайният прозорец в изоставено гробище показва лицето на жена, за която се казва, че е красива дори в смъртта, пише "Сън".


Тази подземна гробница принадлежи на жена, която според официални лица се е казвала Софи Нанс и е починала през 1853 г. Освен името й и необичайното погребение, миналото на Софи е смесица от местни легенди и зловещи мистерии.


Тялото й лежи под Обединената методистка църква на Вашингтон Стрийт в Колумбия, Южна Каролина, САЩ. Макар и изоставено, гробището отдавна е зловеща местна забележителност.


Стъкленият прозорец в нейната чугунена гробница разкрива лицето на младата дама, която е била на 28 години, когато е починала.

Въпреки изминалите много години, младостта й е била запазена чрез херметически затвореното място, в което е поставена Софи. Зъбите, носът и главата й остават запазени в почти мумифициран вид. Ковчегът й е такъв, че тялото й е защитено от външните елементи и спира процеса на разлагане.


Тази гробница е необичайна и сложна за времето, така че историците смятат, че смъртта й трябва да е била шок за нейните близки по онова време.Църковният историк Майкъл Брум казва: „Очевидно тя е била красива млада жена. Съпругът й, както предполагам и другите й приятели и семейство, са изпитали огромна болка от загубата й.“


Неотдавнашен инцидент затвори мястото със зловещите останки за обществеността, след като посетител на църквата разби прозореца, който защитаваше Софи повече от 100 години.


Брум казва: „Въздушното налягане беше много ефективно в продължение на повече от 100 години, но когато беше счупен люка, това не въздейства добре на останките на Софи. По лицето й се появи мухъл, който се превърна в страховито бяло вещество, наподобяващо маска".Брум добавя: „Плочата за наблюдение беше ударена и напукана и печатът беше счупен. Някакво злощастно разлагане започна с много бързи темпове, така че сега има бяла маса там, където беше лицето й.“

Църковните историци не са успели да разберат повече за живота на Софи и защо е починала на толкова млада възраст.


Те вярват, че младата жена има съпруг и две малки деца, на две и шест години, които са погребани в гробове наблизо.


Изследователите не са наясно защо нейните деца също са починали на толкова млада възраст.


Тялото на Софи остава само под земята, след като църквата премести гробовете, за да построи нова сграда през 20-те години на миналия век, но никой от нейните роднини не предприе стъпка за преместване на тялото.

Източник:БЛИЦ


 

Собственици на зловещото платно се разболяват или загиват при инциденти


В сърцето на малка естонска общност се разказва ужасяваща легенда за картина, която сякаш е обвита в тайнствена злокобна аура. Историята започва в началото на XX век, когато Конрад Лайдон - местен художник, известен с мрачния си и необичаен стил, създава портрет на младо момиче. Разказва се, че докато работел над произведението си, той използвал нестандартни техники и странни смеси от бои, а моделът му изчезнал мистериозно след завършването на портрета.

 

Картината, озаглавена "Очите на мрака", била първоначално изложена в малка галерия в столицата Талин. Въпреки че произведението привличало погледите със своята изумителна детайлност, то предизвиквало и необяснимо чувство на страх у зрителите. Най-впечатляващият и зловещ елемент били очите на момичето – те сякаш следвали всеки, който се осмели да се приближи.

 

Първите тревожни сигнали за проклятието се появили скоро след откриването на изложбата. Собственикът на галерията, който твърдял, че чува шепоти, когато остава сам с картината, внезапно се разболял от неизвестна болест и починал след няколко седмици. Местни лекари не успели да определят причината за смъртта му.

 

След кончината на галериста картината преминала в ръцете на богат търговец на изкуство. Малко след това домът му бил сполетян от странни инциденти – пожар, чести неразположения на членове на семейството и дори случаи на внезапна смърт сред гостите, които виждали картината. Слуховете за "Очите на мрака" започнали да се разпространяват и мнозина вярвали, че тя е обсебена от духа на изчезналото момиче или е омагьосана от самия художник.

 

В средата на века картината била изоставена в запусната селска къща. Местните жители твърдят, че от време на време в къщата се чували стъпки и странни звуци, въпреки че била необитаема. Въпреки страховете си група изследователи, привлечени от слуховете, решили да проучат мястото през 80-те години на миналия век. Един от тях описва, че когато се приближил до картината, почувствал силно главоболие и необяснимо усещане за натиск върху гърдите. Няколко дни след посещението си той бил хоспитализиран с тежка инфекция, а други членове на екипа се разболели или пострадали при странни инциденти.

 

През 90-те години картината била намерена от колекционер, който се опитал да я продаде на търг. Купувачът обаче починал в автомобилна катастрофа само дни след сделката. В крайна сметка търговецът решил да дари произведението на местен музей с надеждата да прекрати поредицата от трагедии.

 

Днес картината е изложена в музей в Тарту, но при строги мерки за сигурност. Посетителите могат да я наблюдават само през дебело защитно стъкло, което се смята, че предпазва хората от зловредната енергия. Служителите на музея често съобщават за странни случки – внезапни повреди в техниката, необясними шумове и чувство за нечие присъствие. Някои отказват да работят близо до залата, където се намира картината.


Местните историци и изследователи продължават да проучват произхода на картината и легендите около нея. Някои смятат, че всичко е плод на суеверие и психологически внушения, докато други вярват, че произведението е обвито в страховита магическа енергия. Независимо от това "Очите на мрака" остава символ на мистерия и страх в Естония./Ретро.бг/



След кратко боледуване ни напусна чл.-кор. Евгени Семков, директор на Института по астрономия с НАО – БАН.

Чл.-кор. Евгени Семков е завършил висше образование в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (1980-1985), Физически факултет, със специалност физика, специализация по астрономия. Има богат професионален опит в областта на астрономията като методист в Градската астрономическа обсерватория, София (1985-1987), редовен аспирант в ССА с НАО (1987-1990), оператор на 2-м телескоп на НАО Рожен (1990-1994), научен сътрудник (1997-2006), доцент (2006-2015), професор (от 2015).

Защитил е дисертация за степен доктор през 1994 г. и за доктор на науките през 2023 г. Научен секретар на ИА с НАО (2008-2016), директор на Института по Астрономия с НАО (2016-досега). Носител е на Награда за високи научни постижения в конкурса по повод 145-та годишнина на БАН–2014 г. и на Награда „Питагор“ за 2024 г. Чл.-кор. Семков беше член на Международния астрономически cъюз, Европейския астрономически съюз, Съюза на астрономите в България.

По време на двата мандата на чл.-кор. Семков като директор на ИА с НАО, институтът разви и значително подобри научния си капацитет, увеличавайки качествено и количествено своя състав. Бяха спечелени различни национални и международни проекти, включително финансирани от ЕКА и по програма Хоризонт на ЕК. ИА с НАО координира два обекта от Пътната карта за научна инфраструктура (РАЦИО и LOFAR-BG), които спомагат за обновяване на оптичните и развиване на радио-наблюдателни инструменти на световно ниво. Бяха извършени и редица подобрения на материалната база както в София, така и в НАО Рожен където, за първи път от откриването на обсерваторията през 1981 г. бе изграден нов 1,5-м телескоп. Значително беше развит капацитетът на административния персонал на ИА с НАО.



Най-четени👇

Популярни публикации👇

КОНТАКТИ:

Сайта bgspomen.com не разполага с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантира за истинността и, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът й, освен ако не е авторска. Възможно е написаното в някой статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

Архив